Prior Year Winners
Listed beginning with first place.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2015 Winners

OLD TIME BAND: Slate Mountain Ramblers, Mount Airy, N.C.; Blue Ridge Mountain Ramblers, Sparta, N.C.; Correll’s Bait and Tackle, Elk Creek, Va.; New River Renegades, Mouth of Wilson, Va.; Hard Cider, Elk Creek, Va.

BLUEGRASS BAND: Bad Ridge, Oakwood, Va.; Turkey Creek, Kingsport, Tenn.; Sons of the South, Troutman, N.C.; Claybank, West Jefferson, N.C.; Adam McPeak and Mountain Thunder, Wytheville, Va.

JUNIOR BAND: Shadow Grass, Troutdale, Va.; Jones Sisters, Linwood, N.C.

BLUEGRASS FIDDLE: Crystal Shipley, Kingsport, Tenn.; Kitty Amaral, Elk Creek, Va.; Jacob Turnbill, Shelby, N.C.; Avery Davis, Radford, Va.; David Woodie, Huntersville, N.C.

OLD TIME FIDDLE: Lucas Pasley, Sparta, N.C.; Richard Bowman, Mount Airy, N.C.; Jerry Correll, Elk Creek, Va.; Helen White, Mouth of Wilson, Va.; Brett Martin, Elk Creek, Va.

JUNIOR FIDDLE: Ruth Shumway, West Jefferson, N.C.; Marissa Colter, Clemmons, N.C.; Sarah Lemonds, Charlotte, N.C.; Cooper Parsons, Crumpler, N.C.; Eliza Meyer, Raleigh, N.C.

OLD TIME BANJO: Marsha Todd, Mount Airy, N.C.; Trish Fore, Galax, Va.;  Jared Boyd, Laurel Fork, Va.; Madison Shepherd, West Jefferson, N.C.; Stanley Widner, Fancy Gap, Va.

BLUEGRASS BANJO: Andy Lowe, Winston-Salem, N.C.; Steve Chrisley, Wytheville, Va.; Clay Russell, Troutdale, Va.; Eric Hardin, West Jefferson, N.C.; Grayson Tuttle, Wilkesboro, N.C.

JUNIOR BANJO: Clay Busic, Piney Creek, N.C.; Brittany Osborne, Jefferson, N.C.; Caleb Osborne, Piney Creek, N.C.

MANDOLIN: Matt Stacy, Grundy, Va.; Connor Lambert, Troutman, N.C.; Austin Tate, Marion, Va.; Zack Arnold, West Jefferson, N.C.; Rodney Hodges, Galax, Va.

JUNIOR MANDOLIN: Peyton Sexton, Sparta, N.C.

GUITAR: Presley Barker, Traphill, N.C.; Steve Lewis, Todd, N.C.; Jacob Greer, Jefferson, N.C.; Nic k Weitzenfeld, Roanoke, Va.; Steve Kilby, Mouth of Wilson, Va.

JUNIOR GUITAR: Mason Gwyn, Ararat, Va.; Hazel Pasley, Sparta, N.C.; Mason Wagoner, Glade Valley, N.C.

BASS: David Chrisley, Wytheville, Va.; Jamie Stacy, Oakwood, Va.; Scott Gentry, Roaring River, N.C.; Loyd Richardson, Warrensville, N.C.; Ben Marshall, Mount Airy, N.C.

JUNIOR BASS: Kyser George, Westfield, N.C.; Katie Jones, Linwood, N.C.

AUTOHARP: Vickie Boyd, Laurel Fork, Va.; JoAnn Redd, Galax, Va.; Bobbi Roberts, Galax, Va.; Mary Umbarger, Harmony, N.C.; Penny Kilby, Mouth of Wilson, Va.

DULCIMER: Ehukai Teves, Bryson City, N.C.; Clarence Roberts, Galax, Va.; David Parks, Dublin, Va.; Lois Hornbostel, Bryson City, N.C.; Alan Darveaux, Mor
ganton, N.C.

DOBRO: Keith Aiken, Henderson, N.C.; Jordan Roberson, Stoneville, N.C.; Glenn Craver, Winston-Salem, N.C.; John Powell, Mocksville, N.C.; Josh Hazelwood, Dobson, N.C.

VOCAL: Eric Marshall, Mount Airy, N.C.; Tommy Nichols, Mount Airy, N.C.; Donna Correll, Elk Creek, Va.; Tom Rosencrans, Fries, Va.; Dennis Joines, Sparta, N.C.

HARMONICA: Eddie Ogle, Wytheville, Va.; Glen Zuhlke, Galax, Va.; Paul Hiatt, High Point, N.C.; Milton Scott, Thurmond, N.C.; Wayne Childress, High Point, N.C.

SENIOR DANCE: Samantha Wilhelmi, Cherie Compton, JoAnn Call, Vicky Boyd, Stacy Boyd.

JUNIOR DANCE: Madison Shepherd, Tyler Carrico, Mary Claire Hooper, Marissa Colter, Liam Purcell.

CHILDREN’S DANCE PARTICIPANTS: Cooper Parsons, Gio Lopez.

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995