Prior Year Winners
Listed beginning with first place.
2009 Winners

OLD TIME BAND: Slate Mountain Ramblers of Ararat, Va.; Turkey Knob Boys of Independence, Va.; Local Honey of Traphill, N.C.; Smokey Valley Boys of Mount Airy, N.C.; Grayson County Dare Devils of Elk Creek, Va.

BLUEGRASS BAND: Narrow Road of Mount Airy, N.C.; Loose Ends of Cana, Va.; Double Overtime of Dobson, N.C.; Creek Junction of Warrensville, N.C.; New Tradition of Mocksville, N.C.

JUNIOR BAND: JAM Rejects of Sparta, N.C.; 1st Tyme Out of Ennice, N.C.; Mountain Thunder of Max Meadows, Va.; Bethesda Bluegrass Boys of Durham, N.C.; The Lonely Rangers of Sparta, N.C.

AUTOHARP: Joanne Redd of Galax, Va.; Mary Umbarger of Harmony, N.C.; Ros Wynne-Roberts of Hillsville, Va.; Nellie Zuhlke of Galax, Va.; Judy Sipes of Lake Junaluska, N.C.

OLD TIME BANJO: Mark Freed of Boone, N.C.; Nancy Sluys of Westfield, N.C.; Brien Fain of Mount Airy, N.C.; Marsha Todd of Mount Airy, N.C.; Michael Fox of Hickory, N.C.

BLUEGRASS BANJO: Jeremy Stevens from Danville, Va.; Eric Hardin of Warrensville, N.C.; Steve Lewis of Todd, N.C.; Jimmy Paschal of Yadkinville, N.C.; Matthew Turman of Eden, N.C.

JUNIOR BANJO: Jared Boyd of Laurel Fork, Va.; Stephanie Gibson of Galax, Va.; Jackson Hagwood of Durham, N.C.

BASS: Andy Blevins of Bristol, Va.; Marty Miller of Dobson, N.C.; David Chrisley of Wytheville, Va.; Jerry Steinburg of Union Grove, N.C.; Loyd Richardson of Warrensville, N.C.

JUNIOR BASS: Caleb Hagwood of Durham, N.C.; Katie Hackett of Ferguson, N.C.

DOBRO: Tom Costner of Pilot Mountain, N.C.; Billy Bourne of Fries, Va.; Robert Ellis of Mocksville, N.C.; Jacob T. Jones of Millers Creek, N.C.; Pammy Davis of Pleasant Garden, N.C.

DULCIMER: Richard Pardue of Salisbury, N.C.; Dick Lamb of Keezletown, Va.; Tiim Thornton of Shawsville, N.C.; Debbie Toney of Ellenboro, N.C.

OLD TIME FIDDLE: Jake Krack of Orma, W.Va.; Brian Grim of Independence, Va.; Erika Godfrey of Mount Airy, N.C.; Cecil Gurganus of Todd, N.C.; A.G. Edmonds of Pilot Mountain, N.C.

BLUEGRASS FIDDLE: Lindsey Nichols of Mount Airy, N.C.; Frank Nifong of Advance, N.C.; Jordon G. Blevins of Whitetop, Va.; Butch Barker of Lansing, N.C.; Keith Dunn of Mocksville, N.C.

JUNIOR FIDDLE: Samantha Snyder of Lexington, N.C.; Daniel Greeson of Jamestown, N.C.; Kate Rhudy of Raleigh, N.C.

GUITAR: Zeb Snyder of Lexington, N.C.; Jared Sweet of Pounding Mill, Va.; Tony King of Galax, Va.; Austin Mikeal of Lansing, N.C.; Danny Casstevens of Mocksville, N.C.

JUNIOR GUITAR: Jeffrey Roten of Ennice, N.C.; Chip Moyer of Sparta, N.C.; Colby Holcomb of Thurmond, N.C.

HARMONICA: Glen Zuhlke of Galax, Va.; Daniel Moore of King, N.C.; Wayne Childress of High Point, N.C.; Milton Scott of Thurmond, N.C.; Paul Hiatt of High Point, N.C.

MANDOLIN: Connor Lambert of Troutman, N.C.; Terry Bullin of Elkin, N.C.; Teddy White of Carthage, N.C.; Ronald Davis from Hillsville, Va.; Jimmy Holder of Union Grove, N.C.

JUNIOR MANDOLIN: Adam McPeak of Max Meadows, Va.; Connor Hagwood of Durham, N.C.; Justin Willey of Sparta, N.C.

VOCAL: Shelby Mahaffey of Riner, Va.; Tommy Connor of Elliston, Va.; Jessie Lovell of Fries, Va.; Tommy Nichols of Mount Airy, N.C.; Jeanne Farlow of Trinity, N.C.

SENIOR DANCE: Gladys Williams of Galax, Va.; Marsha Todd of Mount Airy, N.C.; Barbara Bowman of Ararat, Va.; Marty Todd of Mount Airy, N.C.; Danny Easume of Pehook, Va.

JUNIOR DANCE: Brianna Dillon of Wirtz, Va.; Samantha Wilhelmi of Riner, Va.; Makenzie Maitland of Traphill, N.C.; Ben Huysman of Sparta, N.C.; Hunter Stewart of Bristol, Tenn.

CHILDREN'S DANCE (participants, not scored): Kitty Amaral of Elk Creek, Va.; Matthew Bumgardner of Galax, Va.; Ciara Pierce of Roaring River, N.C.; Olivia Phipps of Independence, Va.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995