Prior Year Winners
Listed beginning with first place.
2007 Winners

OLD TIME BAND: Slate Mountain Ramblers of Ararat, Va.; Benton Flippen and the Smokey Valley Boys of Mount Airy, N.C.; Backstep of Mount Airy, N.C.; Pilot Mountain Bobcats of Westfield, N.C.; Trap Hillbillies of Traphill, N.C.

BLUEGRASS BAND: Narrow Road of Mount Airy, N.C.; Rich in Tradition of Lowgap, N.C.; Broken Wire of Galax, Va.; Milestone of Dobson, N.C.;
Bluegrass Traditional Band of Hillsville, Va.

JUNIOR BAND: Bluegrass Bound of Galax, Va.; Alien Invaders of Sparta, N.C.; Groundhog Gravy of Sparta, N.C.

BLUEGRASS FIDDLE: Jimmy Edmonds of Hillsville, Va.; Timmy Martin of Lowgap, N.C.; Courtney Burroughs of Stoneville, N.C.; Kenny Price of Mountain City, Tenn.; Wade Petty of Galax, Va.

OLD TIME FIDDLE: Jerry Correll of Elk Creek, Va.; Adrian Powell of Staunton, Va.; Jacob Bowen of State Road, N.C.; Richard Bowman of Ararat, Va.; Matt Kirwan of Blacksburg, Va.

JUNIOR FIDDLE: Marlon Dean of Independence, Va.; Cameron Faryadi of Oakboro, N.C.; Brittany Hinsdale of Belews Creek, N.C.

OLD TIME BANJO: Kevin Fore of Lowgap, N.C.; Brien Fain of Stuart, Va.; Allen Rutherford of Independence, Va.; Trish Fore of Lowgap, N.C.; Marsha Todd of Mount Airy, N.C.

BLUEGRASS BANJO: Jeremy Stephens of Danville, Va.; Judy King of Hillsville, Va.; Cody McGuire of Independence, Va.; Jay Adams of Lowgap, N.C.; Brandon Toney of Statesville, N.C.

JUNIOR BANJO: Chris Johnson of Sparta, N.C.; Autumn Hill of Fancy Gap, Va.; Ty Cornett of Galax, Va.

MANDOLIN: Ron Inscore of Ararat, Va.; Nick Keen of East Bend, N.C.; Allan McMillian of Cana, Va.; Jordan Toney of Statesville, N.C.; Greg Jones of Lowgap, N.C.

JUNIOR MANDOLIN: Justin Willey of Sparta, N.C.; James R. Hall of Sparta, N.C.; Adam McPeak of Max Meadows, Va.

GUITAR: Danny Campbell of Lansing, N.C.; Jake Hiatt of Mount Airy, N.C.; Tim Varner of Lansing, N.C.; Danny Casstevens of Mocksville, N.C.; Eric Harden of Warrensville, N.C.

JUNIOR GUITAR: Monica Santos of Sparta, N.C.; Austin Simonds of Bessemer City, N.C.; Chip Moyer of Sparta, N.C.

BASS FIDDLE: Bryan Osborne of Creston, N.C.; Daniel Perry of Statesville, N.C.; Loyd Richardson of Warrensville, N.C.; Tony King of Warrensville, N.C.; Brad Hiatt of Lowgap, N.C.

JUNIOR BASS FIDDLE: Makenzie Neff of Hillsville, Va.; David Chrisley of Wytheville, Va.

AUTOHARP: JoAnn Redd of Galax, Va.; Mary Umbarger of Harmony, N.C.; Nellie Zuhlke of Galax, Va.; Glenna Anderson of Christiansburg, Va.; Ed Anderson of Christiansburg, Va.

DULCIMER: Richard Pardue of Salisbury, N.C.; Tammy Sawyer of Hays, N.C.; Dick Lamb of Keezeltown, Va.; Jame Amoroso of Apex, N.C.; Tim Thornton of Shawsville, Va.

DOBRO: Garrett Bryant of Roaring River, N.C.; Mack Powers of Lansing, N.C.; Robert Ellis of Mocksville, N.C.; Danny Hargis of Huntersville, N.C.; Donnie Swaim of Elkin, N.C.

VOCAL: Tommy Nichols of Mount Airy, N.C.; Keith Souther of Statesville, N.C.; Jessie Lovell of Fries, Va.; Lynne Powell of Mocksville, N.C.; Heather O'Neal of Mount Airy, N.C.

HARMONICA: Daniel Mabe of King, N.C.; Paul Hiatt of High Point, N.C.; Glen Zuhlke of Galax, Va.; Lewis Bedsaul of Independence, Va.; Eddie Ogle of Roanoke, Va.

SENIOR DANCE: Gladys Williams of Hillsville, Va.; Jo Ann Call of Roaring River, N.C.; Marsha Todd of Mount Airy, N.C.; Cody Jackson of Austinville, Va.; Julie Shepherd of Martinsville, Va.; Special recognition - Posie Beck, 85 years old, of Pilot Mountain, N.C.

JUNIOR DANCE: Tabitha Sands of Germanton, N.C.; Brianna Dillon of Wirtz, Va.; Abbey Brooks of Sparta, N.C.; Matthew Johnson of Sparta, N.C

CHILDREN’S DANCE (non-competitive, all get a blue ribbon): Matthew Baumgardner of Galax, Va.; Mattias Thedens of Oslo, Norway; Ciara Pierce of Roaring River, N.C.; Emily Brooks of Sparta, N.C.; Brianna ? of Clearwater, Fla.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995