Prior Year Winners
Listed beginning with first place.
2001 Winners

OLD TIME BAND: New Ballards Branch Bogtrotters, Galax, Va.; Southern  Pride, Hillsville, Va.; Old Time Tradition, Galax, Va.; Smokey Valley Boys, Mount Airy, N.C.; Slate Mountain Ramblers, Ararat, Va.

BLUEGRASS BAND: Carolina Drive, Graham, N.C.; Bluegrass Tradition, Hillsville, Va.;  Grass Valley Boys, Yadkinville, N.C.; Autumn Harvest, Woodlawn, Va.; Fast Forward, Hillsville, Va.

JUNIOR BAND: Cana Ramblers, Cana, Va.

BLUEGRASS FIDDLE: Shannon Wheeler, Roanoke, Va.; Ryzin Eversole, Greensboro, N.C.; Jamie Harper, Mocksville, N.C.; Raymond White, Meadowview, Va.; Tal Holbrook, Yadkinville, N.C.

JUNIOR FIDDLE: Monroe Lowe, Jonesborough, Tenn.; Sierra Wilson, Deep Gap,  N.C.; Erika Godfrey, Mount Airy, N.C.

OLD TIME BANJO: Tom Rosencrans, Northumberland, Pa.; Tina Trianosky,  Blacksburg, Va.; Joey Burris, Hillsville, Va.; Trish Kilby, Lansing, N.C.; Kevin Fore, Ararat, Va.

OLD TIME FIDDLE: Greg Hooven, Galax, Va.; James Burris, Woodlawn, Va.; Richard Bowman, Ararat, Va.; Lucas Pasley, Glade Valley, N.C.; Eddie Bond, Austinville, Va.

BLUEGRASS BANJO: Kenneth Melton, Woodlawn, Va.; Fats Ridge, Marion, Va.; David Carroll, Lexington, Va.; Timmy Mills, Riner, Va.; Darell Wilkerson, Graham, N.C.

JUNIOR BANJO: Joanna Hartness, Greensboro, N.C.; Hanna Rosencrans, Northumberland, Pa.; Sarah Garbade, Mouth of Wilson, Va.

GUITAR: Mike Willard, Mount Airy, N.C.; Phillip Jones, Cana, Va.; Derek Easter, Cana, Va.; Ray Tims, Raleigh, N.C.; Josh Pickett, Austinville, Va.

JUNIOR GUITAR: Aaron Garbade, Mouth of Wilson, Va.; Will Jones, Cana, Va.

MANDOLIN: Michael Sizemore, Hillsville, Va.; Chris Golliher, Marion, Va.; Chris Harris, Eden, N.C.; Rafe Martin, Mount Airy, N.C.; Greg Jones, Mount Airy, N.C.

JUNIOR MANDOLIN: Laura Leigh Jones, Cana, Va.; Spencer Blankenship, Bedford, Va.; Adam Marshall, Fancy Gap, Va.

JUNIOR BASS FIDDLE: Jimmy Creed, Floyd, Va.; Ashley Jones, Cana, Va.

AUTOHARP: JoAnn Redd, Galax, Va.; Glenna Anderson, Christiansburg, Va.;  Bobbi Roberts, Galax, Va.; Betty Menius, Concord, N.C.; Ed Anderson, Christiansburg, Va.

DULCIMER: Jeremiah Skarie, Sparta, N.C.; Jack Blankenship, Bedford, Va.; Chuck Hemrick, Rural Hall, N.C.; John Amoroso, Apex, N.C.; Bryan Gallimore, Winston-Salem, N.C.

BASS FIDDLE: Loyd Richardson, Warrensville, N.C.; Lee Sawyer, Lexington,  N.C.; Dennis Holt, Cana, Va.; Ronnie Gravley, Sparta, N.C.; Dell Tims, Graham, N.C.

DOBRO: Billy Bourne, Fries, Va.; Mack Powers, Lansing, N.C.; Keith Aiken,  Henderson, N.C.; Pammy Davis, Pleasant Garden, N.C.; Tim Goins, Jonesville, N.C.

HARMONICA: Mel Jones, Mocksville, N.C.; Paul Hiatt, High Point, N.C.; Glen Zuhlke, Galax, Va.; Lewis Bedsaul, Galax, Va.; Michael Mahaffey, Whitetop, Va.

VOCAL: Teri Beam, Statesville, N.C.; Lujean Michael, Sparta, N.C.; Ronnie  Miller, Statesville, N.C.; Teresa Allen, Seaford, Del.; Wil Robertson, Troutdale, Va.

SENIOR DANCE: Janna Douglas, Independence, Va.; Shane Bond, Austinville, Va.; John Perry, Independence, Va.; Bob Cheek, Glade Valley, N.C.; Michael  Motley, Stuart, Va.

JUNIOR DANCE: Justin Jackson; Ashley McCormick, Galax, Va.; Holly McCormick, Galax, Va.; Amy Cox, Galax, Va.; Kody Hash, Elk Creek, Va.

CHILDREN'S DANCE participants: Hannah Bond, Austinville, Va.; Michael Kirk, Midlothian, Va.; Nicol Whitley, Rocky Mount, N.C.; Jesse Lee Roland, Athens, Ga.; Lindsey Jackson, Austinville, Va.; Shirlee Joines, Sparta,   N.C.; Grace Wilson, Galax, Va.; David Wise, Dudley, N.C.; Beth Wise, Dudley, N.C.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995