Prior Year Winners
Listed beginning with first place.
1999 Winners

BLUEGRASS BAND: Mark Templeton and New Vision of High Point, N.C.; Rock Bottom Bluegrass of Warrensville, N.C.; Southern Breeze of Cana, Va.; Stoney Creek Boys of Union Grove, N.C.; Standing Ground of Deep Gap, N.C.

OLD TIME BAND: Southern Pride of Hillsville, Va.; Blue Ridge Mountain Ramblers of Glade Valley, N.C.; Grayson Highlands Band of Jefferson, N.C.; Slate Mountain Ramblers of Ararat, Va.; Smokey Valley Boys of Mount Airy, N.C.

JUNIOR BAND: Bluegrass Sounds of Creston, N.C.; Five-Minute Put Together Band of Jonesborough, Tenn.; Dawson Family Band of Mooresville, N.C.

BLUEGRASS BANJO: Dale Roten of Warrensville, N.C.; Mark Templeton of High Point, N.C.; Darrell Wilkerson of Raleigh, N.C.; Kenneth Melton of Galax, Va.; Wendell Cockerham of Woodlawn, Va.

OLD TIME BANJO: Marsha Bowman of Ararat, Va.; Tina Blevins of Jefferson, N.C.; Trish Kilby of Lansing, N.C.; Ken Inoue of Statesville, N.C.; Eddie Bond of Austinville, Va.

JUNIOR BANJO: Eric Hardin of Warrensville, N.C.

BLUEGRASS FIDDLE: Dewey Brown of Graham, N.C.; Hunter Berry of Elizabethton, Tenn.; Jamie Harper of Mocksville, N.C.; Lindsey Tims of Raleigh, N.C.; Shanna Swaringen of Wilkesboro, N.C.

OLD TIME FIDDLE: Lucas Pasley of Glade Valley, N.C.; Benton Flippen of Mount Airy, N.C.; Richard Bowman of Ararat, Va.; Tim Donley of Richmond, Va.; and Junior Spencer of Frankford, W. Va.

JUNIOR FIDDLE: Monroe Lowe of Jonesborough, Tenn.

GUITAR: Scott Fore of Radford, Va.; Steve Lewis of Todd, N.C.; Butch Barker of Lansing, N.C.; Steve Kilby of Piney Creek, N.C.; Steve Martin of Graham, N.C.

MANDOLIN: Ricky Ellis of Moneta, Va.; John Roten of Warrensville, N.C.; Rafe Martin of Raleigh, N.C.; Jeff Aebi of Raleigh, N.C.; Len Presnell of Lexington, N.C.

JUNIOR MANDOLIN: Amy Dawson of Mooresville, N.C.

DULCIMER: Tammy Sawyer of Hays, N.C.; Chuck Hemrick of Rural Hall, N.C.; Jamie Amoroso of Apex, N.C.; Clarence Roberts of Galax, Va.; Melanie Anderson Koenig from Hampton, Tenn.

AUTOHARP: Mary Umbarger of Harmony, N.C.; Glenna Karen Anderson of Christiansburg, Va.; Jo Ann Redd of Galax, Va.; Bobbi Roberts of Galax, Va.; Betty Menius of Concord, N.C.

BASS FIDDLE: Daniel Pruitt of Hardy, Va.; John Fogleman of High Point, N.C.; Loyd Richardson of Warrensville, N.C.; Barry McCauley of Mebane, N.C.; Dell Tims of Raleigh, N.C.

JUNIOR BASS FIDDLE: Bryan Osborne of Creston, N.C.

VOCAL: Judy Boitnott of Roanoke, Va.; Kay Justice of Abingdon, Va.; Cammie Collins of Pinnacle, N.C.; Beth Smith of Germanton, N.C.; Dorothy Hess of Jefferson, N.C.

DOBRO: Donnie Scott of Dobson, N.C.; Mack Powers of Lansing, N.C.; Tim Goins of Mount Airy, N.C.; Harold Taylor of Roxboro, N.C.; Darrell Hobson of Advance, N.C.

HARMONICA: Eddie Ogle of Roanoke, Va.; Glen Zuhlke of Galax, Va.; Jack Grubb from Sophia, W. Va.; Daisy Millett of Boonville, N.C.; Edward Hartman of Pipestem, W.Va.

SENIOR DANCE: John Perry of Independence, Va; Nash Boyd of Floyd, Va.; Marsha Bowman of Ararat, Va.; Janna Douglas of Independence, Va.; Dawn Boyd of Floyd, Va.

JUNIOR DANCE: Patrick Wood of Bassett, Va.; Rachel Blankenship of Stuart, Va.; Ashley McCormick of Galax, Va.; Dianna Holderfield of Galax, Va.; Monroe Lowe of Jonesborough, Tenn.

CHILDREN'S DANCE participants: Casey Rosencrans of Northumberland, Pa.; Amie Laurie Dawson of Mooresville, N.C.; John Hayden Dawson of Mooresville, N.C.; Amy Ellis of Moneta, Va.; Laura Ellis of Moneta, Va.; Maggie Blankenship of Stuart, Va.; Jimmy Creed of Floyd, Va.; Ashley McGirt of Raleigh, N.C.; Ellie McGirt of Raleigh, N.C.; Claire Gleason of Fries, Va.; Jessie Rowland of Martinsville, Va.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995