Prior Year Winners
Listed beginning with first place.
1997 Winners

OLD TIME BAND: Slate Mountain Ramblers of Ararat, Va.; Old Time Tradition of Galax, Va.; Grayson County River Rats of Independence, Va.; Ballard Branch Bogtrotters of Galax Va.; Wolfe Brothers of Elk Creek, Va.

BLUEGRASS BAND: Rock Bottom of Warrensville, N.C.; Big Country of Mouth of Wilson, Va.; Swamp Grass of Sparta, N.C.; Sage Grass of Galax, Va.; Stompin' Maters of Ararat, Va.

JUNIOR BAND: The Juniors of Jonesborough, Tenn.

BLUEGRASS FIDDLE: Nathan Leath of Taylorsville, N.C.; Jeff Michael of Sparta, N.C.; Trey Brammer of Collinsville, Va.; Larry McVay of Martinsville, Va.; Bill Summers of Statesville, N.C.

OLD TIME FIDDLE: Richard Bowman of Ararat, Va.; Tim Donley of Richmond, Va.; Benton Flippen of Mount Airy, N.C.; Jerry Correll of Elk Creek, Va.; Eddie Bond of Austinville, Va.

BLUEGRASS BANJO: Fred Roupe of Sparta, N.C.; Tim Lewis of West Jefferson, N.C.; Larry Pennington of Warrensville, N.C.; Jody King of Winston-Salem, N.C.; Ted Sage of Galax, Va.

OLD TIME BANJO: Brien Fain of Stuart, Va.; Marsha Bowman of Ararat, Va.; Tom Rosencrans of Northumberland, Pa.; Dee Dee Price of Whitetop, Va.; Lucas Pasley of Boone, N.C.

GUITAR: David Nichols of Sparta, N.C.; Butch Barker of Lansing, N.C.; Greg Wilson of Galax, Va.; Shannon Slaughter of Meadows of Dan, Va.; Steve Kilby of North Wilkesboro, N.C.

BASS FIDDLE: Dan Campbell of Yadkinville, N.C.; Loyd Richardson of Warrensville, N.C.; Jamie Edwards of Galax, Va.; Gary Creed of Floyd, Va.; Alan Mastin of Mouth of Wilson, Va.

MANDOLIN: Ron Inscore of Ararat, Va.; Andy Sage of Galax, Va.; Darin Aldridge of Cherryville, N.C.; Reid Robertson of Elk Creek, Va.; Tommy Sells of Mouth of Wilson, Va.

DOBRO: Mack Powers of Lansing, N.C.; Donnie Scott of Taylorsville, N.C.; Garrett Bryant of McGrady, N.C.; Tim Goins of Mount Airy, N.C.; Paul Jefferson of Wirtz, Va.

AUTOHARP: Glenna Anderson of Christiansburg, Va.; Mary Umbarger of Harmony, N.C.; JoAnn Redd of Galax, Va.; Bill Birchfield of Roan Mountain, Tenn.; Gilbert Suitt of Mouth of Wilson, Va.

DULCIMER: Chuck Harmon of Winston-Salem, N.C.; Jeremiah Skarie of Sparta, N.C.; Bonnie Russell of Galax, Va.; Sue Swenk of Sparta, N.C.; John Renwick of Charlotte, N.C.

VOCAL: Jina Gillis-Rosencrans of Northumberland, Pa.; Jesse Lovell of Fries, Va.; Shelby Mahaffey of Salem, Va.; Bill Vanhoy of Yadkinville, N.C.; Susan Gleason of Fries, Va.

JUNIOR DANCE: Korie Semones of Elk Creek, Va.; Marsha Bowman of Ararat, Va.; Michael Crouse of Sparta, N.C.; Sarah Hauslohner of Independence, Va.; Monroe Lowe of Hillsville, Va.

SENIOR DANCE: Lucas Pasley of Boone, N.C.; Glenn Alexander of Winston-Salem, N.C.; Shane Bond of Austinville, Va.; Jerry Hodges of Rocky Mount, Va.; and Barbara Bowman of Ararat, Va.

Click Here for 1995 to 2005 Winners

2016   2015   2014   2013   2012  2011   2010   2009   2008   2007  2006    

 

2005   2004   2003   2002   2001  2000   1999   1998   1997  1996   1995